Poznejte Zakopane v Polsku a výlety po okolí hlavního zimního města Polských Tater

04.06.2024

Zakopane v Polsku je hlavní zimní město Tater. Zakopane je zasazené v malebném údolí a láká návštěvníky po celý rok. Ať už jste vášnivý lyžař, milovník horských túr, nebo hledáte místo vhodné pro relaxaci. Zakopane vám nabídne nezapomenutelné zážitky. Provedeme vás městem i jeho okolím, kde najdete panoramatické výhledy z Gubałówky a spousty dalších krásných míst. Připravte se objevit to nejlepší z polských Tater, doprovázené kvalitním jídlem a dobrým pitím.

Zakopane - Gubałówka neboli vrch "Gubalovka"

Vrch "Gubałówka," se tyčí nad městem Zakopane a je jedním z nejoblíbenějších míst pro turisty i místní obyvatele. Tento vrch, dosahující výšky 1 126 metrů, nabízí nejen úžasné panoramatické výhledy na samotné Zakopané, ale také na majestátní Polské Tatry, které se rozprostírají na horizontu.

Gubałówka je také výchozím bodem pro několik turistických tras, které vedou do okolních oblastí, nabízející další možnosti pro zážitky a objevování přírodní krásy polských Tater. Bez ohledu na roční období je návštěva Gubałówky zážitkem, který obohatí váš pobyt v Zakopaném a nabídne vám pohled na jedinečnou krajinu tohoto města.

Na vrch Gubalowky se dá dostat buď klasikou lanovkou, zubačkou a nebo se sem dá dojet autem kousek od vrchu se nachází více placených parkovišť, a pro náročnější turisty jsem vedou i turistické trasy přímo z města Zakopané.

Zakopane a výlety v okolí

Tento kouzelné město Zakopane s úžasnou atmosférou v každém ročním období v polských Tatrách nenabízí pouze nádhernou přírodu a vysokohorské prostředí, ale také množství zajímavých aktivit a výletů v okolí města Zakopane, které si zamilujete. Zažijte nezapomenutelné zážitky a inspiraci pro svou další cestu do této horské oázy!

Fotky a výhledy z Gubałówky

Další tip na výlet je Mořské oko

Morskie Oko, neboli Mořské oko, je největší a jedno z nejkrásnějších jezer v polských Tatrách, ležící v nadmořské výšce 1 395 metrů. Toto ledovcové jezero, obklopené strmými horskými štíty, je skutečným klenotem polské přírody a oblíbeným cílem turistů.

Navštívit Morskie Oko se vyplatí z několika důvodů. Především pro svou neuvěřitelnou scenérii, která je uchvacující v každém ročním období. Voda jezera má krásně čistou a průzračnou modrozelenou barvu, což spolu s okolními horami vytváří nádherný pohled. Cesta k jezeru je dobře značená a přístupná, což z ní činí ideální výlet pro rodiny, rekreační turisty i zkušené horolezce.

Nejvyšší hora polských Tater "Rysy"

Nejvyšší hora polských Tater se jmenuje Rysy a dosahuje výšky 2 499 metrů nad mořem. Zajímavé je, že hora Rysy má tři vrcholy, z nichž nejvyšší se nachází na slovenské straně hranice. Nejvyšší vrchol na polské straně je ve výšce 2 503 metrů.

Výstup na Rysy z Morského Oka trvá přibližně 4-6 hodin v závislosti na individuální kondici každého turisty. Celková trasa tam a zpět je kolem 12 km a je hodnocena jako náročnější kvůli strmým stoupáním a technickým pasážím.

Ale dechberoucí výhledy a atmosféra polských Tater vám tento výstup určitě vynahradí.

Zakopane a ulice Krupówki

Ulice Krupowki se nachází v centru města Zakopane a je to centrum všeho dění, jak nočního života tak i denního. Ulice je plná obchodů, restaurací a bister kde si můžete dát něco dobrého jídlu nebo k pití, anebo si zde koupit něco na sebe.

Navštívit Zakopane a projít se po ulici Krupówki je zážitek, který by si neměl nechat ujít žádný návštěvník Tater. Ulice nejenže poskytuje skvělý nákupní a gastronomický zážitek, ale také nádherný pohled na tradiční architekturu a místní kulturu.

Zakopane webkamery online

Pro sledování aktuálního dění a počasí v Zakopaném můžete využít následující online webkamery

Webkamery na Gubałówce

Tato stránka nabízí živé přenosy z různých online webkamer umístěných navrchu Gubałówky a druhá dole u lanové dráhy na Gubalowku "zubačky". Můžete zde sledovat aktuální stav, počasí a krásné výhledy na Zakopane a okolní hory pokud je tedy dobrá viditelnost.

https://www.pkl.pl/gubalowka/kamery-online.html 

Webkamera na Krupówki

Tato webkamera je umístěna na hlavní ulici Krupówki, která je centrem veškerého dění v Zakopaném. Sledujte ruch na této rušné ulici plné obchodů, restaurací a bister, a užijte si atmosféru centra města.

https://zakopane-krupowki-kamera-na-zywo.webcamera.pl/ 

Webkamera na dolním konci Krupówki

Tato kamera poskytuje živý přenos z dolní části konce ulice Krupówki. Umožňuje sledovat dění na této populární ulici z jiného úhlu a přináší aktuální pohledy na místní život a turistickou aktivitu a aktuální počasí.

https://krupowkidolne.webcamera.pl/

Kam s dětmi v Zakopaném

Zábavní park pro děti "Centrum Rozrywki Pod Gubałówką"


Zábavní park pro děti se nachází kousek od lanové dráhy " zubačky na vrch Gubalowka" Tento park je ideálním místem pro rodiny s dětmi, které hledají zábavu a dobrodružství ve městě Zakopaném.

Park nabízí širokou škálu atrakcí, které jsou navrženy tak, aby bavily děti všech věkových kategorií. Mezi hlavní atrakce patří různé kolotoče, houpačky, skluzavky a trampolíny. Děti si mohou vyzkoušet své dovednosti na lanových překážkových drahách.

Do zábavního parku se neplatí žádné vstupné, platí se pouze jednotlivé atrakce zvlášť.

Výborná gastronomie a typická jídla pro tuto oblast

Kvalitní a syté polévky

Sice jsou polévky dražší než u nás, ale za to se tam považují skoro za hlavní jídla, protože se člověk dost nají. Typickými polévkami jsou například žurek, který je připravován s žitným kváskem, klobásou a vejcem, nebo bigosová polévka, jež je hutná a obsahuje kyselé zelí, různé druhy masa a koření.

Surovky

Tento, dá se říct, salát se podává jako příloha k jídlu a je to většinou nakládaná mrkev s koprem nebo nakládané kyselé okurky s koprem. Surovky dodávají jídlům svěžest a kyselost, která vyvažuje bohaté chutě hlavních pokrmů.

Pivo grzane

Pivo grzane, neboli horké pivo, je oblíbený nápoj zejména v chladnějších měsících. Připravuje se z piva, které se zahřívá a dochucuje kořením, jako je skořice, hřebíček a pomerančová kůra. Tento nápoj zahřeje a příjemně naladí chuťové buňky.

Domácí uzené sýry

Domácí uzené sýry jsou v této oblasti velmi populární. Mají charakteristickou kouřovou chuť a výrazné aroma. Tyto sýry se často konzumují jako předkrm nebo doplněk k hlavním jídlům.

Grilovaná masa

Grilovaná masa jsou základem mnoha jídel v této oblasti. Oblíbené jsou zejména grilované klobásy, vepřová žebra, kuřecí špízy a různé druhy steaků. Maso je často marinováno ve směsi koření a bylinek, což mu dodává nezaměnitelnou chuť.

Na závěr o výletech v Zakopaném

Určitě je dobré si sem naplánovat dovolenou na více než jeden víkend. My jsme zde strávili 5 dní a pořád se nám zdálo, že to bylo málo. Také jsme nestihli vše, co okolí nabízí. I tak, atmosféra v Zakopaném je podle mě dost připomíná horské středisko Aspen, a to jen pár hodin od České republiky a každé roční období ma zde své kouzlo.