Jak připravit auto  na cesty


Spousty lidí se ptá, jak připravit auto na cesty. Tak tady je takový stručný návod, jak co nejlépe připravit svoje auto na delší cesty. Před cestou je důležité zajistit, aby bylo vaše vozidlo v dobrém technickém stavu a připraveno na jízdu. To platí jak pro obytné, tak pro osobní automobily. Zde je několik důležitých kroků, které byste měli udělat předtím, než se vydáte na cestu:


 1. Prohlédněte si pneumatiky - ujistěte se, že jsou správně nafouklé, nezničené a mají dostatečnou hloubku dezénu.

 2. Zkontrolujte brzdy - ujistěte se, že brzdy fungují správně a jsou dostatečně účinné.

 3. Překontrolujete olejovou hladinu a další kapaliny - ujistěte se, že je dostatečné množství oleje, chladící kapaliny, brzdové kapaliny a dalších důležitých kapalin.

 4. Osvětlení - ujistěte se, že všechna světla (včetně blinkrů, brzdových světel a mlhová světla) fungují správně.

 5. Zkontrolujte klimatizaci a topení - ujistěte se, že jsou funkční a správně chladí nebo topí.

 6. Zkontrolujte stav baterie - ujistěte se, že je baterie dobře nabitá a její kontakty jsou čisté.

 7. Ujistěte se, že máte dostatečné množství paliva - naplňte nádrž a ujistěte se, že máte dostatečnou rezervu.

 8. Před cestou si zkontrolujete základní povinnou výbavu a lékárničku.


Tyto kroky jsou velmi důležité pro zajištění bezpečnosti a spolehlivosti vašeho vozidla během cesty. Nezapomeňte také zkontrolovat, zda máte s sebou nezbytné doklady, jako jsou řidičský průkaz, průkaz o technické způsobilosti, více věcí naleznete v našem univerzálním seznamu věci na cesty.


Povinná výbava do auta na cesty

Před každou cestou autem je důležité se ujistit, že máte všechny nezbytné věci v autě. To vše zahrnuje i povinná výbava na cesty, kterou musí mít každé auto v souladu s platnými zákony.

Povinnou výbavou do auta patří:

 • záchranný trojúhelník
 • reflexní vesta
 • rezerva (náhradní kolo)
 • hever
 • klíč na kola, nářadí
 • sadu žárovek
 • tažné lano
 • autolékárnička
 • zimní pneumatiky, pokud jedete v zimním období

Tyto předměty jsou důležité pro vaši bezpečnost a pro bezproblémový průběh vaší cesty. Například záchranný trojúhelník a reflexní vesta jsou nezbytné pro signalizaci nehody nebo poruchy na silnici. Rezerva a nářadí je zase nezbytné pro opravu kola nebo dalších částí auta.

Mějte na paměti, že pokud nebudete mít povinnou výbavu v autě, může to vést k pokutám. Proto je důležité si před každou cestou zkontrolovat, zda máte všechny nezbytné věci zabalené a zda jsou v dobrém stavu.

Pokud se chystáte na delší cestu, může být užitečné mít v autě také další věci, které se dočtete v dalším bodě, jak se připravit na dlouhou cestu autem. Celkově platí, že byste měli vědět, jaká má být povinná výbava v autě. Důkladná příprava na cestu vám může ušetřit mnoho starostí.


Co k tomu všemu ještě patří, jak se připravit na dlouhou cestu autem

makáme na tom..