Mořské Oko a Zakopane: Skvělý tip na výlet v Polských Tatrách

21.05.2024

Toto horské jezero "pleso" se nachází na polské straně Tater, kousek od hranic se Slovenskem, až by se dalo říct, že si jej Slováci i přivlastňují. Jezero Morskie Oko nebo také Mořské oko a Zakopane město jsou hlavním cílem turistů v polských Tatrách. Jezero Mořské oko, největší a nejznámější jezero v polských Tatrách, leží ve výšce 1 395 metrů nad mořem a je obklopeno strmými vrcholy, což vytváří úchvatnou podívanou pro lidi všech věkových kategorii. Pokud je tedy dobrá viditelnost.

O výletu na Mořské oko kousek od města Zakopane

Na tento výlet je určitě dobré si vyhranit celý den a načerpat dost sil jelikož půjdete dost do kopce a celková cesta od parkoviště tam a zpět je 16 km a to už nějaký ten čas zabere, tedy pokud si nevyberete cestu koňským povozem. 

Také je dobré si zabalit dostatek pití na cestu, i když dole na parkovišti se nachází bistra a food trucky a poté až na hoře se nachází restaurace, kde si můžete dát i něco dobrého k jídlu a k pití, ale to až u jezera Mořské oko. Samozřejmně ideální výchozí bod pro tento výlet je město Zakopane.

Zakopane: hlavní centrum Polských Tater

Zakopane, malebné město ležící v jižním Polsku, je známé jako hlavní centrum polských Tater. Toto oblíbené horské letovisko, často nazývané "hlavní zimní město Polska", láká turisty po celý rok svou úchvatnou atmosférou, bohatou kulturou a jedinečnou architekturou. 

Zakopane je ideálním místem pro milovníky outdoorových aktivit, jako je turistika, lyžování a horolezectví. Mezi hlavní atrakce patří výlet lanovkou na horu Gubałówka, procházka po slavné ulici Krupówki, návštěva Tatranského národního parku a prohlídka dřevěných domků a vil ve stylu zakopanského architekta Stanisława Witkiewicze.

Sledujte nás i na Facebooku

Budeme rádi, když nás budete sledovat i na našem facebookovém profilu Cestujeme svobodně, kam budeme přidávat častější tipy na výlety všude po světě, ale i u nás v Čechách.


Pozor na počasí na Mořském oku v Polsku

I když dole může být pěkné počasí nahoře v 1395 n.m může být mlha a o něco větší zima nebo i déšť. My jsme docela narazili na špatné počasí a nahoře u Mořského oka byla mlha a malá viditelnost. Měli jsme jediný štěstí, že jsme nešli pěšky, ale jeli koˇ´nským povozem. No posuďte sami.

Zde se dozvíte aktuální počasí v Zakopaném.

Foto pro porovnání "očekávání"
Foto pro porovnání "očekávání"
Mořské oko mlha "realita"
Mořské oko mlha "realita"

Parkování u Mořského oka a vstupné do Tatranského národního parku

Dole u vstupu do Tatranského národního parku se nachází velké parkoviště, kam si můžete pohodlně dojet autem a nebo vás tam doveze autobus. Parkoviště a vstup do národního parku jsou placené, což umožňuje provoz a údržbu národního parku.

Zde si můžete zakoupit vstupenky do národního parku a zaplatit za parkování online. Kromě toho máte možnost zakoupit si lístky na lanovku na Kasprowy vrch, která vás vyveze do výšek s dechberoucími výhledy, nebo zaplatit za autobus, který vás doveze z města Zakopane a zase zpátky, jen je dobré si hlídat časy odjezdu.

Cena za koňský povoz na Mořské oko

Je zde možnost si objednat vývoz k Mořskému oku na koňském spřežení, jelikož cesta nahoru je 8 km chůze do kopce, což může být zejména pro starší lidi náročnější. My jsme si tuto možnost zvolili kvůli úrazu zvrtnuté nohy. To byla pro nás asi jediná možnost, jak se dostat nahoru.

Cena koňského spřežení k Mořskému oku se platí jednosměrně, a to nahoru k Mořskému oku, a zvlášť se pak platí i cesta dolů. Platí se vždy u kočího osobně a v hotovosti. Cesta nahoru stojí 90 zlotých v letní sezóně, a cesta dolů pak 50 zlotých na osobu.

Ceny se mohou lišit v závislosti na turistické sezóně.

Doporučení na závěr k výletu na Mořské oko v Polsku

Na tento výlet je určitě dobré se připravit a sbalit si batoh s potřebnými věcmi. Určitě je vhodné mít s sebou hotovost, nějakou svačinu a dostatek pití. Předem si zjistěte aktuální předpověď počasí, abyste byli připraveni na případné změny a kromě základního vybavení je důležité mít i pohodlnou obuv.

Na závěr nezapomeňte po sobě uklidit a respektovat místní přírodu a prostředí. Jedno pravidlo, kterým se řídíme, zní: "Co si přineseš, to si taky odneseš." Užívejte si výlet a buďte ohleduplní k přírodě a ostatním návštěvníkům.