Low cost cestování: aneb způsoby, jak ušetřit peníze na cestách

Low cost cestování! Pokud rádi cestujete, a hledáte způsoby, jak ušetřit peníze, tak jste tu správně. Máme pro vás spoustu užitečných tipů a triků, jak ušetřit při plánování a realizaci vaší cesty. Od výběru levného ubytování, přes dopravu a stravování až po zážitky a aktivity, které vám nezruinují rozpočet. Jak říkáme my: "Za málo peněz, hodně muziky". Objevte s námi způsoby, jak cestovat levně, za méně peněz, ale s maximálními zážitky. Tady jsou tedy nějaké ty tipy jak cestovat levně.

Jak ušetřit při cestování autem

Cesta autem po jedné z nejkrásnějších silnic světa v Rumunskuu
Cesta autem po jedné z nejkrásnějších silnic světa v Rumunskuu
Parking zdarma s výhledem na Španělskou Peñíscolu
Parking zdarma s výhledem na Španělskou Peñíscolu
Doporučujeme vybírat levnější čerpací stanice
Doporučujeme vybírat levnější čerpací stanice

 • Při jízdě autem se vyhýbejte centrům větších měst, kde se můžete zaseknout v dopravě. A tím pádem můžete mít větší spotřebu paliva.

 • Jezděte mimo zpoplatněné dálnice a úseky, jako jsou některé mosty a tunely.

 • Hledejte společnosti čerpacích stanic, kde mají nejlevnější palivo, abyste mohli tankovat za co nejnižší cenu.

 • Vozte si kanystr na pohonné hmoty s sebou, abyste si mohli načerpat levnější palivo i do zásoby.

 • Pokud necestujete zrovna obytným autem a potřebujete ubytování, hledejte levné možnosti jako motely, kempy nebo Airbnb, či ubytování v soukromí. A nebo nouzově se dá přespat i v autě. Sice to není tak pohodlné, ale určitě tím ušetříte.

 • Vyhýbejte se parkovacím poplatkům tím, že budete hledat neplacená parkoviště. Sice to zabere chvíli času, ale také tím ušetříte mnohdy i stovky korun.

 • Neparkujte na zákazech parkovaní, v turistických oblastech. Mohli by jste dostat pěkně tučnou pokutu.

 • Dejte pozor aby jste měli při placení kartou pohonných hmot dostatečnou hotovost na kartě, třeba u některých samoobslužných čerpacích stanic ve Francii a Německu nejde natankovat, když na účtu nemáte nějaký minimální finanční limit.

Zde se podíváme na nějaké low cost destinace v Evropě

 • Španělsko - patří mezi ty levnější destinace pro cestování. Je zde spousty míst a stellplatzů, kde se dá bezplatně a přes noc parkovat. Kromě toho je zde spousty památek a krásné moře a oceán. Španělská kuchyně také nabízí vynikající a levná jídla, jako jsou třeba tapas, sušený salám chorizo a paella. Celkově je Španělsko levnou a atraktivní destinací pro cestování.

 • Polsko - stalo se populární destinací pro cestování a dovolenou díky svým nízkým cenám za jídlo, ubytování a pohonné hmoty. Náklady na pobyt v Polsku jsou oproti západní Evropě zhruba o polovinu nižší.
 • Rumunsko - nádherné hory, fascinující historie a bohatá kultura. Transylvánie a množství hradů, přírodních parků a přátelských měst.
 • Bulharsko - nejenom úchvatné výhledy na černomořské pobřeží, ale také cenově dostupné jídlo a ubytování. V Bulharsku si můžete užít krásných pláží, prozkoumat historická města a ochutnat místní speciality na rozumné ceny.
 • Maďarsko - je známé svými termálními lázněmi, výbornou kuchyní a bohatou historií. Budapešť nabízí nádhernou architekturu, umělecké památky a mnoho dalšího.
 • Chorvatsko - toto jihoevropské pobřeží nabízí nejenom krásné pláže, ale také starobylá města, národní parky a možnosti pro potápění. I když se země stává stále populárnější, pořád ještě existují méně známé oblasti, kde se dá najít cenově dostupné ubytování a jídlo.
 • Bosna a Hercegovina - navštivte historická místa jako Mostar a Sarajevo, ochutnejte místní kuchyni a užijte si přírodu. Low cost cestování v této zemi je jednoduché a dostupné pro každého.
 • Albánie -  je ideální pro low cost cestování. Jsou tu téměř prázdné pláže, hory a krásná historická místa. Jídlo a pití je v Albánii velmi levné a pohonné hmoty také. Takhle země určitě stojí za procestování!
Východ slunce ve Španělsku
Východ slunce ve Španělsku
Koláž z našich cest
Koláž z našich cest
Polské Tatry
Polské Tatry

Jak ušetřit za jídlo při cestování

 • Vařte si jídlo sami: Pokud máte k dispozici kempovací vybavení nebo dokonce malý vařič, můžete si vařit vlastní jídlo místo toho, abyste chodili do restaurací nebo fastfoodů. Nakupte si potraviny v místním supermarketu nebo na trhu a tak můžete výrazně ušetřit.
 • Když se vám nechce vařit, hledejte levné stravovací možnosti: Hledejte takové restaurace a bistra, které nabízejí místní jídla. Pokud se chystáte do zemí, kde jsou ceny jídla v restauracích vysoké, hledejte menší, rodinné podniky, kde jsou ceny často mnohem nižší. A nebo využívejte happy hour v restauracích.
 • Kupujte si trvanlivé potraviny: Pokud máte k dispozici lednici a mrazák ve svém autě, ukládejte je do chladničky. Základní potraviny (jako jsou těstoviny, rýže, konzervy) jsou trvanlivé a nepotřebují být uskladněné v chladu
 • Vyhněte se rychlému občerstvení: Rychlé občerstvení může být lákavé kvůli svému pohodlí a rychlosti. Pokud ale hledáte levnější alternativu, zvažte spíše nákup jídla v obchodech s potravinami nebo v menších podnicích.
 • Využijte místního trhu: Trhy jsou skvělým zdrojem čerstvých a někdy i levných potravin. Pokud se vydáte na trh, nakupte zde ovoce, zeleninu a místní speciality a užijte si tak i atmosféru trhu. Navíc podporujete místní lidi.
 • Jedna z metod, jak se dá ušetřit za jídlo je i dumpster diving, níže se podíváme na to, co to vlastně je.

Trhy v Barceloně, sice nebyly nejlevnější, ale za zážitek to stojí
Trhy v Barceloně, sice nebyly nejlevnější, ale za zážitek to stojí
Dumpster diving úlovek
Dumpster diving úlovek
Grilujeem ve Španělsku :)
Grilujeem ve Španělsku :)

Dumpster diving 

Je to způsob, jakým někteří lidé hledají potraviny, oblečení nebo další zboží, které bylo vyhozeno do kontejnerů na odpad. Tito lidé procházejí kontejnery a hledají věci, které ještě mohou být použity nebo spotřebovány. Dumpster diving může být považován za formu recyklace nebo jako způsob, jak šetřit peníze a zároveň pomoci snížit množství odpadu, který by jinak skončil na skládkách. Nicméně je důležité si uvědomit, že v některých zemích a oblastech může být dumpster diving nelegální nebo regulovaný z důvodu bezpečnosti a hygieny. Není to sice způsob pro každého, ale i my jsme si tuto metodu, jak ušetřit za jídlo vyzkoušeli. A musíme říct, že jsme byli velice překvapeni, co vše jsme našli. A co jsou schopné supermarkety vyhodit za dobré jídlo kvůli nějakým normám.

Existuje i dumpster diving mapa, na které je vyznačeno, kde se nachází kontejnery s vyhozeným jídlem. Většinou je to u supermarketů: Aldi, Netto, Kaufland, Carrefour, Mercadona a dalších, ale třeba i u některých pekáren nebo obchodů s ovocem a zeleninou.


Low-cost tipy na  zážitky, aktivity, zábavu

 • Poznávejte a objevujte města pěšky nebo na kole. Mnoho měst má kola k zapůjčení nebo si můžete vozit kola s sebou.
 • Navštěvujte místní parky a zahrady, kde se nemusí platit vstup.
 • Hledejte speciální nabídky a slevy v turistických informačních centrech.
 • Cestujete mimo turistickou sezónu, kdy je všude méně lidí a i ceny jsou přijatelnější.
 • Navštivte venkovní workoutové a sportovní hřiště, která jsou zdarma, stejně jako dětská hřiště a pláže.
 • Mějte vlastní potápěčské vybavení, které nemusí být ani extra drahé.
Nádherné panoramata v Bavorsku, pohled zdarma a k nezaplacení :)
Nádherné panoramata v Bavorsku, pohled zdarma a k nezaplacení :)
Potápění v Černé hoře
Potápění v Černé hoře
Nemusíte utratit spousty peněz, abyste mohli cestovat a užít si zážitky, zábavu a objevit spoustu nových míst.