Low cost cestování: aneb způsoby, jak ušetřit peníze na cestách
Low cost cestování! Pokud rádi cestujete, a hledáte způsoby, jak ušetřit peníze, tak jste tu správně. Máme pro vás spoustu užitečných tipů a triků, jak ušetřit při plánování a realizaci vaší cesty. Od výběru levného ubytování, přes dopravu a stravování až po zážitky a aktivity, které vám nezruinují rozpočet. Jak říkáme my: "Za málo peněz, hodně muziky". Objevte s námi způsoby, jak cestovat levně, za méně peněz, ale s maximálními zážitky. Tady jsou tedy nějaké ty tipy jak cestovat levně.
Jak ušetřit při cestování autem
Při jízdě autem se vyhýbejte centrům větších měst, kde se můžete zaseknout v dopravě. A tím pádem můžete mít větší spotřebu paliva.
Jezděte mimo zpoplatněné dálnice a úseky, jako jsou některé mosty a tunely.
Hledejte společnosti čerpacích stanic, kde mají nejlevnější palivo, abyste mohli tankovat za co nejnižší cenu.
Vozte si kanystr na pohonné hmoty s sebou, abyste si mohli načerpat levnější palivo i do zásoby.
Pokud necestujete zrovna obytným autem a potřebujete ubytování, hledejte levné možnosti jako motely, kempy nebo Airbnb, či ubytování v soukromí. A nebo nouzově se dá přespat i v autě. Sice to není tak pohodlné, ale určitě tím ušetříte.
Vyhýbejte se parkovacím poplatkům tím, že budete hledat neplacená parkoviště. Sice to zabere chvíli času, ale také tím ušetříte mnohdy i stovky korun.
Neparkujte na zákazech parkovaní, v turistických oblastech. Mohli by jste dostat pěkně tučnou pokutu.
Dejte pozor aby jste měli při placení kartou pohonných hmot dostatečnou hotovost na kartě, třeba u některých samoobslužných čerpacích stanic ve Francii a Německu nejde natankovat, když na účtu nemáte nějaký minimální finanční limit.
Zde se podíváme na nějaké low cost destinace v Evropě
- Španělsko - patří mezi ty levnější destinace pro cestování. Je zde spousty míst a stellplatzů, kde se dá bezplatně a přes noc parkovat. Kromě toho je zde spousty památek a krásné moře a oceán. Španělská kuchyně také nabízí vynikající a levná jídla, jako jsou třeba tapas, sušený salám chorizo a paella. Celkově je Španělsko levnou a atraktivní destinací pro cestování.
- Polsko - stalo se populární destinací pro cestování a dovolenou díky svým nízkým cenám za jídlo, ubytování a pohonné hmoty. Náklady na pobyt v Polsku jsou oproti západní Evropě zhruba o polovinu nižší.
- Rumunsko - nádherné hory, fascinující historie a bohatá kultura. Transylvánie a množství hradů, přírodních parků a přátelských měst.
- Bulharsko - nejenom úchvatné výhledy na černomořské pobřeží, ale také cenově dostupné jídlo a ubytování. V Bulharsku si můžete užít krásných pláží, prozkoumat historická města a ochutnat místní speciality na rozumné ceny.
- Maďarsko - je známé svými termálními lázněmi, výbornou kuchyní a bohatou historií. Budapešť nabízí nádhernou architekturu, umělecké památky a mnoho dalšího.
- Chorvatsko - toto jihoevropské pobřeží nabízí nejenom krásné pláže, ale také starobylá města, národní parky a možnosti pro potápění. I když se země stává stále populárnější, pořád ještě existují méně známé oblasti, kde se dá najít cenově dostupné ubytování a jídlo.
- Bosna a Hercegovina - navštivte historická místa jako Mostar a Sarajevo, ochutnejte místní kuchyni a užijte si přírodu. Low cost cestování v této zemi je jednoduché a dostupné pro každého.
- Albánie - je ideální pro low cost cestování. Jsou tu téměř prázdné pláže, hory a krásná historická místa. Jídlo a pití je v Albánii velmi levné a pohonné hmoty také. Takhle země určitě stojí za procestování!
Jak ušetřit za jídlo při cestování
- Vařte si jídlo sami: Pokud máte k dispozici kempovací vybavení nebo dokonce malý vařič, můžete si vařit vlastní jídlo místo toho, abyste chodili do restaurací nebo fastfoodů. Nakupte si potraviny v místním supermarketu nebo na trhu a tak můžete výrazně ušetřit.
- Když se vám nechce vařit, hledejte levné stravovací možnosti: Hledejte takové restaurace a bistra, které nabízejí místní jídla. Pokud se chystáte do zemí, kde jsou ceny jídla v restauracích vysoké, hledejte menší, rodinné podniky, kde jsou ceny často mnohem nižší. A nebo využívejte happy hour v restauracích.
- Kupujte si trvanlivé potraviny: Pokud máte k dispozici lednici a mrazák ve svém autě, ukládejte je do chladničky. Základní potraviny (jako jsou těstoviny, rýže, konzervy) jsou trvanlivé a nepotřebují být uskladněné v chladu
- Vyhněte se rychlému občerstvení: Rychlé občerstvení může být lákavé kvůli svému pohodlí a rychlosti. Pokud ale hledáte levnější alternativu, zvažte spíše nákup jídla v obchodech s potravinami nebo v menších podnicích.
- Využijte místního trhu: Trhy jsou skvělým zdrojem čerstvých a někdy i levných potravin. Pokud se vydáte na trh, nakupte zde ovoce, zeleninu a místní speciality a užijte si tak i atmosféru trhu. Navíc podporujete místní lidi.
- Jedna z metod, jak se dá ušetřit za jídlo je i dumpster diving, níže se podíváme na to, co to vlastně je.
Dumpster diving
Je to způsob, jakým někteří lidé hledají potraviny, oblečení nebo další zboží, které bylo vyhozeno do kontejnerů na odpad. Tito lidé procházejí kontejnery a hledají věci, které ještě mohou být použity nebo spotřebovány. Dumpster diving může být považován za formu recyklace nebo jako způsob, jak šetřit peníze a zároveň pomoci snížit množství odpadu, který by jinak skončil na skládkách. Nicméně je důležité si uvědomit, že v některých zemích a oblastech může být dumpster diving nelegální nebo regulovaný z důvodu bezpečnosti a hygieny. Není to sice způsob pro každého, ale i my jsme si tuto metodu, jak ušetřit za jídlo vyzkoušeli. A musíme říct, že jsme byli velice překvapeni, co vše jsme našli. A co jsou schopné supermarkety vyhodit za dobré jídlo kvůli nějakým normám.
Existuje i dumpster diving mapa, na které je vyznačeno, kde se nachází kontejnery s vyhozeným jídlem. Většinou je to u supermarketů: Aldi, Netto, Kaufland, Carrefour, Mercadona a dalších, ale třeba i u některých pekáren nebo obchodů s ovocem a zeleninou.
Low-cost tipy na zážitky, aktivity, zábavu
- Poznávejte a objevujte města pěšky nebo na kole. Mnoho měst má kola k zapůjčení nebo si můžete vozit kola s sebou.
- Navštěvujte místní parky a zahrady, kde se nemusí platit vstup.
- Hledejte speciální nabídky a slevy v turistických informačních centrech.
- Cestujete mimo turistickou sezónu, kdy je všude méně lidí a i ceny jsou přijatelnější.
- Navštivte venkovní workoutové a sportovní hřiště, která jsou zdarma, stejně jako dětská hřiště a pláže.
- Mějte vlastní potápěčské vybavení, které nemusí být ani extra drahé.
Nemusíte utratit spousty peněz, abyste mohli cestovat a užít si zážitky, zábavu a objevit spoustu nových míst.