Poznejte písečné duny v Polsku: “Sahara” kousek od města Leba

14.05.2024

Polsko je zemí, která nabízí překvapivě pestrou paletu přírodních krás, a jednou z nejúchvatnějších jsou písečné duny v Polsku kousek od města Leba. Tuto oblast naleznete ve Slovinském národním parku a často se nazývá také "Sahara", představuje unikátní přírodní fenomén, který vás přenese do zcela jiného světa. Mimo sezónu tato oblast nabízí klidné a tiché prostředí. Pojďte s námi prozkoumat tento přírodní skvost a dozvědět se více.

Výšlap nahoru na dunu
Výšlap nahoru na dunu
Panoráma písečných dun
Panoráma písečných dun
Označení stezky na písečných dunách v Polsku
Označení stezky na písečných dunách v Polsku
Vojenské raketové muzeum ve Slovinském národním parku
Vojenské raketové muzeum ve Slovinském národním parku

Slovinský Národní park aneb Polská "Sahara"

Sloviňský národní park, nacházející se na pobřeží Baltského moře a obklopující přilehlé jezero Łebsko, je jedním z nejvýznamnějších přírodních klenotů Polska. Tento park, byl založený v roce 1967, zaujímá plochu více než 32 000 hektarů a je známý především díky svým rozsáhlým pohyblivým písečným dunám, které vytvářejí neuvěřitelnou pouštní scenérii a úžasné výhledy do nedotčené přírody.

Vojenské raketové muzeum Rąbka

Ve Slowińském národním parku, v těsné blízkosti pohyblivých písečných dun, se nachází unikátní vojenské muzeum, které bylo vybudováno na místě bývalé raketové základny. Toto muzeum nabízí návštěvníkům fascinující pohled do vojenské historie a technologického vývoje v oblasti raketových zbraní.


Pro více cestovních tipů nás nezapomeňte sledovat i na naší facebookové stránce.

Jak se dostat na písečné duny u města Leby?

Ideálním bodem na výlet na duny je určitě město Leba. Je potřeba si určitě vyhranit celý den na výlet pokud plánujete jít pěšky. Jinak je spousta možností, jak se dostat na písečne duny kousek od města Leby, my jsme si zvolili cestu na kole, která trvala kolem 45 min pomalejší jízdou přímo z centra Leby. 

Autem se dá dojet na kraj Slovinského národního parku a dál buď pěšky na kole a nebo malým turistickým autobusem který jezdí pravidelně ideální možnost pokud máte malé děti a nebo se vám nechce šlapat na kole. 

Cesta na konec stezky je necelých 6 km daleko od restaurace "Karczma Słowińska Wydma" kde je placené parkoviště. Dále už se nesmí jet vlastním autem.

Největší písečná duna v Polsku je Wydma Łącka

Největší písečná duna v Polsku u moře se nazývá Wydma Łącka neboli Łącka duna a začíná tam kde končí i stezka a dále už se nořite jen botama do písku a šlapete na písečnou dunu, kde se vám otevírají úžasné výhledy na písečné pláně. Je zde vyznačená místa, kam se nesmí chodit. Musím říct, že chůze v písku byla docela náročná a jelikož jsme byli mimo sezonu a nebylo takové teplo a písek nepálil do nohou, tak jsme si sundali boty a chodili bosi.

Vstupné na duny u města Leba

Jelikož my jsme byli mimo sezonu, tak jsme vstupné na duny neplatili. V sezoně se jinak vstup na písečné duny platí něco kolem 6 zlotých to je něco kolem 35 Kč což není moc. Vstupné se platí na začátku vstupu do Slovinského národního parku


Na duny u Leby můžete vyrazit i se psem

Ano, na duny můžete vyrazit i se psem, ale je důležité pečlivě se o své čtyřnohé mazlíčky starat. Pokud je zde hodně turistů, měli byste svého psa držet na vodítku, aby nedocházelo k nepříjemnostem nebo případným konfliktům. Nezapomeňte také sbírat po svém psu výkaly, aby se neznečišťoval narodní park. A stejně, tak je dobré nikde neodhazovat odpadky. Po cestě na duny jsou odpadkové koše, WC a odpočinková místa pro piknik.

Závěr o našem jednodenním výletu do Slovinského národního parku a na písečné duny

Ilustrační foto duny v sezoně.
Ilustrační foto duny v sezoně.

Doporučení na závěr tohoto výletu, pokud máte radši méně turistů a nerušenou přírodu, určitě je dobré vyrazit mimo sezonu. Na dunách jsme byli až na pár turistů úplně sami. A takto to tam vypadá v turistické sezoně.