Objevujeme nejhezčí místa v Polsku u moře v dubnu: Pláže, města a památky, ubytování a výborná gastronomie

22.04.2023

Naším cílem bylo vyrazit na nejhezčí místa v Polsku u moře, kde neutratíme majlant za ubytování a jídlo. A říkali jsme si, že duben by mohl být i ideálním měsícem, kdy nebude všude plno turistů a ceny za ubytování budou podstatně nižší, než třeba na přelomu července a srpna, kdy je v Polsku hlavní sezóna a přelidněné pláže. A napadlo nás, že polský Balt a jeho okolí by mohlo být super na měsíční dovolenou. Předběžný plán cesty byl určitě navštívit Gdaňsk, Sopoty, dál pokračovat podél pobřeží směr Jastrzebia Gora, poloostrov Hel, Łeba a Słowiński národní park. A na tyto nejhezčí místa bychom se chtěli zaměřit dále v článku.

Nejhezčí pláže a místa k návštěvě na pobřeží téměř bez lidí

  • Helská kosa je nejsevernější poloostrov v Polsku, který nabízí návštěvníkům nádhernou nekonečnou pláž a možnost pozorování tuleňů (my jsme je bohužel neviděli). Poloostrov Hel je ideálním místem pro ty, kteří chtějí prozkoumat úchvatné pobřeží Baltského moře. Pokud hledáte jedno z nejkrásnějších míst u baltského moře, Helská kosa a poloostrov Hel by neměly chybět na vašem seznamu.
  • Jastrzebia Gora je oblíbenou destinací doslova kousíček od začátku poloostrova Hel. Město se nachází na útesu, podél kterého vede pěší stezka s vyhlídkami. Což umožňuje vychutnat si nádherný výhled na moře a asi nejhezčí pohledy na západy slunce. Pláž je dlouhá a písečná, takhle na jaře ideální na procházky nebo třeba piknik.
  • Sopoty byly pro nás lákavé hlavně díky svému krásnému molu a písečné pláži. Nejdelší dřevěné molo v Evropě je dlouhé téměř 500 metrů a nabízí nádherný výhled na Baltské moře. Pláž je velmi čistá a udržovaná, ideální pro relaxaci. A když si stejně jako my dáte skvělý rybí burger v Tawerně Rybitwa s výhledem na molo, dáte nám určitě za pravdu, že to je fakt krásné místo!
  • Łeba je jedním z nejhezčích míst v Polsku u moře. Jeho hlavní turistickou atrakcí jsou písečné duny a Národní park Słowiński. Písečné duny u Łeby jsou opravdu kouzelným místem. Jejich bílé a jemné písky se zdají být nekonečné a vytvářejí nádherné obrazce pod vlivem větru a vody. Vychutnat si tu klid a krásu přírody můžete při procházkách mezi dunami nebo při pohledu na ně z dálky. Łébské duny jsme dali na kolech a byl to super cyklovýlet, cca 14 km z centra Łéby a zpět. Jedno kolo jsme měli z ubytování zdarma a kolo s dětskou sedačkou jsme si půjčili v půjčovně za 60 zlotých na celý den.

Ubytování u polského Baltského moře mimo sezónu za skvělé peníze

Ubytování u polského Baltu v dubnu může být i za skvělé peníze a s úplně nově zrekonstruovanými apartmány. My jsme vždy vychytali moderní ubytování s plně vybavenou kuchyní, koupelnu a terasou nebo balkonem. Můžeme rovnou napsat, že něco tak skvěle zařízeného za takové ceny se v Čechách sehnat nedá.

  • První apartmán jsme měli v Gdaňsku, kousek od historického centra a památek. Apartmán byl moderně vybavený a perfektně se hodil pro malou rodinu. V apartmánu jsme měli vše, co jsme potřebovali pro příjemný pobyt a to, že bylo historické centrum takový kousek jsme naplno využívali. Cena za apartmán byla 6 120,- za 7 nocí pro 2 dospělé a 4 leté dítě.

  • Druhý apartmán jsme měli v Jastrzebie gore. Apartmán byl také moderně vybavený, s kuchyní a jídelním prostorem a pěknou graffiti tapetou za postelí. V ceně ubytování jsme měli i hodinu ve vířivce, což jsme moc rádi využili. Tady byla celková cena za 7 nocí 5 500,-.
  • Poslední je apartmán v Łébě, kde dnes trávíme poslední noc. Velmi prostorný střešní apartmán ve třetím patře novostavby. 2 balkony a výhled na park, to opravdu není špatné. K moři sice trošku dál, ale velkou výhodou tady jsou supermarkety v těsné blízkosti. Celková cena za 7 nocí 5 400,-.

Doporučujeme tuto formu ubytování všem, kteří chtějí za skvělé peníze moderní, pohodlné a dobře vybavené ubytování u Baltu.

Ochutnali jsme i typické polské jídlo: restaurace a speciality, které stojí za ochutnání

Tak tedy, polské jídlo je skvělé a je to názor, který sdílí mnoho lidí, včetně nás. Můžeme říct, že jsme tady ochutnali celkem dost typických polských jídel a můžeme potvrdit, že polská kuchyně má něco do sebe. Co jsme si tady docela dost oblíbili, jsou polévky. Je pravda, že v restauracích jsou tady polévky dražší než v Čechách, ale jsou velmi výživné a někdy i vydatné jako hlavní jídlo. Mezi naše oblíbené patří:

  • Žurek - hlavními ingrediencemi polévky jsou uzené maso, klobása, brambory, cibule, koření a často se do ní přidávají také vejce a smetana.
  • Barszcz (boršč) - asi všichni tuto polévku známe, ale v Polsku je to opravdu jen sytě červený vývar, do kterého se přidávají například masové knedlíčky
  • Rybí polévka - tak ta je tady opravdu vynikající, většinou se skládá z ho hodně zeleniny a několika druhů ryb
  • Ogorkowa (okurková) polévka - ne neděláme si srandu a je fakt dobrá :)

    Hlavní polská jídla jsou plné výborných chutí, které nám sedly. Mezi nejznámější a nejoblíbenější hlavní jídla, které jsme ochutnali:
  • Pierogi - jsou plněné různými ingrediencemi, mleté maso, sýry nebo i na sladko s tvarohem
  • Bigos - směs zelí a dalších ingrediencí, jako jsou klobásy, houby, maso a koření
  • Kotlet schabowy - prostě polský řízek
  • Ryby - na všechny způsoby (grilované, vařené a smažené) - všude podél pobřeží jsou tzv. smazalnie ryb (speciální rybí restaurace)

A na závěr nesmíme zapomenout na tradiční polské salátky s koprem (surowky), které jsou běžně podávané jako příloha k hlavním jídlům (dostali jsme je snad úplně všude a ke všemu). Skládají se z nastrouhaného zelí nebo mrkve smíchané s kysanou smetanou a koprem. Surowky jsou ideální přílohou k těžkým jídlům.

Musíme uznat, že polská kuchyně si nás získala a asi i proto jsme byli v restauracích pečení vaření. Nejvíce jsme si oblíbili vydatné polévky, pierogi, ryby a grilované maso.

Památky a zajímavá místa k návštěvě v blízkosti Baltského moře

Polské pobřeží nabízí nejen krásné pláže, ale také mnoho historických památek. Mezi nejvýznamnější patří obří cihlové stavby, kostely a majáky podél pobřeží.

  • Ve městě Gdaňsk jsme měli možnost vidět mnoho zajímavých památek. Například Kostel Panny Marie, který je největším cihlovým kostelem na světě a je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

  • V centru Gdaňsku jsme obdivovali nekonečné množství úzkých a vysokých budov, krásně zdobených a typických pro toto historické město. Jejich uspořádání a atmosféra připomíná některé ulice v Amsterdamu.

  • Navštívili jsme také historický maják na pevninském výběžku Rozewie u Jastrzębiej Góry, který je nejstarší stavbou svého druhu na polském pobřeží.

  • Nesmíme také zapomenout na zámek na pláži v Łébě. Moc pěkná historická stavba, která dominuje Łébské pláži. Zámek se nachází na malém výběžku a nabízí nádherný výhled na moře.

  • Všechny ty fascinující cihlové stavby podél pobřeží Baltu, které jsme viděli ani nejde vyjmenovat. To se prostě musí vidět!

Musíme uznat, že Polsko nabízí krásná místa u moře i na jaře, když hledáte klid a pěknou přírodu bez přelidněných pláží. Ceny za ubytování a jídlo jsou v dubnu velmi přijatelné, což dělá z Polska skvělou volbu. Na naší cestě po pobřeží Baltu jsme objevili krásné pláže a města s atmosférou, kterou jsme si opravdu užili. A to je to hlavní!