Fascinující komplex klášterů Meteora v Řecku a užitečné informace pro návštěvu

03.04.2024

Meteora, což v překladu znamená "nad nebesy", je jedním z nejúžasnějších přírodních i historických pokladů kouzelného komplexu Meteora v Řecku. Na místě zůstalo 6 zachovalých klášterů z celkových 24, které jsou zapsány na seznamu UNESCO. Toto jedinečné místo spojuje neuvěřitelnou přírodní krásu s historii, která fascinuje návštěvníky z celého světa. Připravte se na cestu do světa skalních věží, klášterů a historie, která rezonuje i v dnešní moderní době.

Fotogalerie klášterů a výhledů

Řecko Meteora a užitečné informace


Poloha

Kláštery Meteora se nacházejí ve střední části Řecka, konkrétně v regionu Tesálie. Jsou rozptýleny na vysokých skalních věžích nad městem Kalambaka a městečkem Kastraki. Tento úžasný komplex klášterů se tyčí nad údolím řeky Peneios a nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu a proto jsme ho zařadil na naší cestě Řeckem, jako jeden z hlavních výletů.

Tip na nejhezčí místa v polsku u moře.

Doprava

Pokud plánujete cestovat autem ke klášterům, je důležité mít na paměti, že na parkovištích u klášterů je omezený počet míst a během sezony se může stát, že nenajdete parkovací místo. Tato omezení jsou dána nejen prostorovými možnostmi v této horské oblasti, ale také snahou zachovat klášterní atmosféru.

Ideální je autobus

Výhodou cestování autobusem ke klášterům Meteora je možnost okružního autobusu, který pravidelně jezdí po všech klášterech. Tento okružní autobus poskytuje turistům možnost pohodlně navštívit více klášterů během jednoho dne, aniž by museli řešit parkování auta. To znamená, že cestování autobusem umožňuje lepší komfort při prozkoumávání této úžasné historické a přírodní oblasti.

Malé upozornění autobus jezdí pouze od 1.dubna do 30. listopadu.
Jízdní řád autobusu
Jízdní řád autobusu

Ceny vstupného na jednotlivé kláštery 

Vstupné na jednotlivé kláštery se platí zvlášť při vstupu do každého z nich. Každý klášter má vlastní cenu, která se pohybuje kolem 3-4EUR a nedá se koupit online. Vstup se může lišit v závislosti na konkrétním klášteru. Děti do 12 let mají vstup zdarma.

 

Více podrobnějších informací se dočtete na oficiálním webu: https://meteora.com/

Řecko a kláštery Meteora


Velký klášter Metamorfósis 

Známý také jako Velký Meteor, je jedním z nejvýznamnějších a nejvíce navštěvovaných klášterů v Meteoře. Nachází se na vrcholu vysoké skalní věže a nabízí fascinující pohled do historie a duchovního dědictví této oblasti.


Klášter Varlaam

Je jedním z významných klášterů v komplexu Meteora. Stavěný na vrcholu vysoké skalní věže, tento klášter láká návštěvníky svou impozantní architekturou. Založen v 14. století, klášter Varlaam představuje svým návštěvníkům bohatou historií, působivými freskami a klidnou atmosférou.


Klášter Agia Triada (Svatá Trojice)

Co činí tento klášter tak zvláštním, je jeho umístění na úzkém výběžku skalního útesu, který poskytuje ohromující výhledy na okolní krajinu. Tato poloha dává klášteru Agia Triada nezapomenutelný vizuální dojem a z návštěvy tohoto kláštera se stává opravdové dobrodružství.


Klášter Agios Nikolaos Anapafsas (Sv. Mikuláš Anapafsas)

Také nabízí zajímavou historii spojenou s prvními osídleními oblasti Meteory. Byl založen ve 14. století a sloužil jako pevnostní útočiště během invazí a válečných konfliktů. Díky své strategické poloze na vrcholu skály byl klášter Agios Nikolaos Anapafsas důležitým bodem pro obranu oblasti.


Klášter Agios Stefanos (Sv. Štěpán)

Také známý jako Klášter svatého Štěpána, je jedním z historických klášterů. Postavený na skalním vrcholu, tento klášter nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu a řeku Peneios. Založený v 15. století, klášter Agios Stefanos je důležitým duchovním centrem s bohatou historií a uměleckým dědictvím.


Klášter Roussanou

Vyniká svou unikátní polohou a architekturou. Co činí Klášter Roussanou odlišným od ostatních klášterů v této oblasti, je fakt, že je postavený na špičce strmého skalního útesu, který dodává tomuto klášteru zvláštní vizuální atraktivitu a jedinečnost. Klášter Roussanou doslova přetíná vrchol útesu, což mu dodává nezapomenutelný charakter.


Ideální výchozí body pro návštěvu Meteory

Kemp Kastraki
Kemp Kastraki

Kemp a městečko Kastraki

Pro nás to byl kemp Kastraki velkou výhodou kempu byl velký bazén a zastávka autobusu přímo před kempem. Ceny v kempu se pohybují okolo 34 EUR za noc. Cena byla za 2 dospělí, dítě 5 let a obytný automobil. V kempu se nachází restaurace a malý krámek.

¨Pohled na město Kalambaka
¨Pohled na město Kalambaka

Město Kalambaka

Další skvělý bod pro návštěvu klášterů Meteora je malebné město Kalambaka. Toto kouzelné město, ležící u úpatí impozantních skalních věží, nabízí nejen spousty možností ubytování ale také vyžití pro turistiku a spousty adrenalinového využití, jako lezení po skalách jízda na kole pro náročnější.

Mapa klášterů Meteora v Řecku

Tato malá mapa klášterů poskytuje přehled o umístění jednotlivých chrámů, které spojují nádherné výhledy po okolí. Připravte se na cestu na toto úchvatné místo, kde se setkává historie, architektura a přírodní krása.


Na závěr o tomtu výletu na kláštery Meteora v Řecku

Každý klášter má svůj vlastní jedinečný příběh a nabízí nezapomenutelný pohled do minulosti této oblasti. Doporučujeme si připravit dostatek času na prohlídku jednotlivých klášterů i když my jsme navštívili jen jeden klášter uvnitř. Tak jsme navštívili také okolní vyhlídková místa, odkud jsme obdivovali úchvatné panoramatické výhledy na celý komplex Meteora.

Při návštěvě klášterů pamatujte na respekt k místním zvyklostem a tradicím. Připravte se na krásný a nezapomenutelný zážitek z tohoto dech beroucího místa.