Poloostrov Kamenjak v Chorvatsku: Poznejte s námi nejjižnější perlu Istrie

22.04.2024

Mys Rt. Kamenjak v Chorvatsku je malebný národní park nacházející, poblíž městečka Premantura na Istrijském poloostrově. Kromě nádherné přírody a úchvatných výhledů nabízí park také mnoho aktivit pro návštěvníky, jako jsou turistika, cyklistika, potápění, plavání a projížďka na lodích. V parku se nachází několik oblíbených pláží a zátok, které lákají k relaxaci a koupání v křišťálově čistém moři.

Vjezd a mýtná brána na Kamenijak
Vjezd a mýtná brána na Kamenijak

Poplatky za vjezd motorových vozidel: mimo sezónu a v sezóně.

Kamenjak základní informace: parkování a vstupné

Vstupné

Pěší turisté mají vstup zdarma. Platí se pouze vjezd autem do národního parku Kamenjak. Před bránou necelý 1 km se nachází neplacené parkoviště, kde si můžete bezplatně zaparkovat a jít pěšky.


Neplacené parkoviště najdete zde:

https://maps.app.goo.gl/pwqJv1SuQ9sbVdfq7 

Parkovište u Safari baru
Parkovište u Safari baru

Co se týká jídla, v baru si můžete vychutnat čerstvé grilované pokrmy, jako jsou šťavnaté plátky masa, například grilovaný steak, čevapi, pljeskavica, kuřecí prsa nebo ryby. Tyto lahodné pokrmy jsou připraveny s použitím místních surovin a koření, což zajistí autentický chuťový zážitek při každém soustu.


Safari bar na Kamenjaku aneb kousek Afriky v Chorvatsku

Jak se říká, kdo na Kamenjaku nenavštívil Safari Bar, tak jako by tam nebyl. Bar se nachází nejjižněji na mysu Rt. Kamenjak a snaží přivést kousek Afriky do Chorvatska. Jeho dekorace a zařízení odráží africký styl, s použitím tradičních materiálů, jako jsou bambusové stěny, slaměné střechy a rustikální dřevěný nábytek. Tento design vytváří exotickou a příjemnou atmosféru pro hosty a unikátní zážitek.

Samostatný bar nabízí široký výběr nápojů, jak alkoholických, tak nealkoholických. Můžete si zde dopřát chlazené pivo, víno, sangrii, místní rakiji a další oblíbené alkoholické nápoje. Pro ty, kteří preferují nealkoholické varianty, je k dispozici chlazená cola, voda, džusy a mnoho dalšího a také je zde spousty atrakcí pro děti a dospělé, jako houpačky, kolotoče, skluzavky slackline a spousty dalších.


Doporučení na závěr pokud budete plánovat návštěvu Safari baru, tak se vyplatí jet autem nebo na kole. Jelikož od vstupní brány to je 3 km cesta a to je v letních dnech náročná trasa.
Centrum Premantury
Centrum Premantury

Kamenjak a Premantura

Premantura je malebná a příjemná vesnice nedaleko od poloostrova Kamenjak. Je to skvělé výchozí místo pro návštěvu poloostrova a také má své vlastní kouzlo. Premantura je známá svou přátelskou atmosférou, malebnými uličkami, tradičními kamennými domy. V centru města najdete trhy s čerstvými potravinami, místní restaurace podávající lahodné mořské plody a kavárny, kde si můžete vychutnat kávu. Město je také domovem mnoha kulturních a historických památek, jako je kostel svaté Kateřiny a starý maják.

Možnosti ubytování v Premantuře a okolí

My byli sice ubytovaní v nedalekém městečku Medulin, v malém rodinném penzionu a na Kamenjak jsme museli dojíždět autem, ale ideálním místem pro návštěvu Kamenjaku je určitě Premantura, jelikož se nachází nejblíže.

V Premantuře najdete také různé penziony a apartmány, které poskytují komfortní ubytování ve formě samostatných pokojů nebo bytů.

V okolí Premantury se nabízí několik kempů, které poskytují možnost kempování ve vlastním stanu, karavanu nebo obytném autě. Kempy obvykle nabízejí základní vybavení, jako jsou toalety, sprchy, místa na grilování a malé krámky, kde si můžete koupit základní potřeby a jídlo.
Pokud se na svých cestách chystáte dál než do Chorvatska podívejte se například i na naše tipy, co navštívit v Bosně a Hercegovině

Kamenjak - mapa pláží a občerstvení

Zde jsou jedny z nejznámějších a nejnavštěvovanějších pláží na poloostrově Kamenjak a jejich mapa.

Pláž Polje

Pláž Polje je jednou z nejoblíbenějších pláží na Kamenjaku. Je známá svým písečným pobřežím a úžasnými skalnatými útvary, které tvoří malebnou zátoku. Pláž je obklopena hustou vegetací, což poskytuje příjemné stínění. Polje je ideálním místem pro pikniky, opalování a relaxaci u moře.

Pláž Njive

Další populární pláž na Kamenjaku je Njive. Tato pláž je známá svými čistými vodami a písečným dnem, což ji činí ideálním místem pro rodiny s dětmi nebo pro ty, kteří chtějí strávit den plážovými hrami a koupáním. Njive nabízí také krásné výhledy na otevřené moře a okolní krajinu.

Pláž Debeljak

Pláž Debeljak je další skvělou volbou pro ty, kteří hledají klid a odpočinek. Tato pláž se nachází v malebné zátoce a je obklopena vysokými útesy, což poskytuje pocit soukromí a odlehlosti. Voda zde má krásně modrou barvu a je ideální pro plavání a šnorchlování.

Istarská Farma

Toto sice není pláž ale je to místní farma a restaurace nacházející se na poloostrově Kamenjak, a určitě také stojí za návštěvu zejmena pokud máte malé děti. Tato farma spojuje venkovský život s prostředím Kamenjaku a představuje unikátní zážitek, který návštěvníkům umožňuje poznat bohatství a autenticitu venkovského života v regionu Istrie.


Mapa Kamenijaku
Mapa Kamenijaku
Istarská farma
Istarská farma

Závěrem o tomto výletu na poloostrov Kamenjak

Kamenjak nelze než ocenit jeho jedinečnou krásu a atmosféru. Tento malebný kousek chorvatského pobřeží nabízí kombinaci relaxace a dobrodružství, které si zamilujete. Od pláží s úchvatnými výhledy a čistým mořem po exotický Safari Bar, Kamenjak má něco pro každého.

Jeho odlehčená atmosféra vás vtáhne do svého kouzla a poskytne vám ideální místo k odpočinku a načerpání energie. Můžete si užít lenošení na slunci, osvěžující koupání v moři nebo prozkoumávání okolní přírody a skalnatých útesů. Díky pestrobarevnému podmořskému životu je Kamenjak také skvělým místem pro potápění a šnorchlování.

.

Celkově vzato, návštěva poloostrova Kamenjak je skvělým místem, kde strávit dovolenou. Na které můžete relaxovat na pláži a prozkoumávat jedinečnou krajinu Jaderského moře. Nechte se unést jeho kouzlem a vytvořit si nezapomenutelné vzpomínky na tento nádherný kousek Chorvatska

Sledujte nás i na Facebooku

Na závěr budeme rádi, když nás budete sledovat i na našem facebookovém profilu Cestujeme svobodně, kam budeme přidávat častější tipy na výlety všude po světě, ale i u nás v Čechách.