Krásná Bosna a Hercegovina: Zajímavosti, národní parky, dechberoucí příroda a dobré jídlo

22.03.2023

Také vás láká Bosna a Hercegovina? Zajímavosti této země určitě stojí za prozkoumání. Je plná fascinujících míst, jako jsou například národní park Una, řeka Buna, jezera Bosny a Hercegoviny, vodopády Kravica a Štrbački Buk. Cestování obytným autem po této zemi je ideální způsob, jak objevit všechny tyto přírodní krásy a kulturní památky, které BiH nabízí.

V tomto článku se podíváme na tyto místa blíže a podělíme se o tipy na cestu obytňákem po této balkánské zemi.

Co vidět v Bosně a Hercegovině

Mostar a Stari Most

Mostar je největším městem v regionu Herzegovina a je proslulý svým historickým mostem, Starým mostem - Stari Most. Most byl postaven v 16. století a překonává řeku Neretvu. V roce 1993 během války byl most zničen a zanechal hlubokou ránu v srdcích místních lidí.

Po válce ale byla zahájena obnova mostu a byla financována z mnoha zdrojů, včetně finanční podpory od UNESCO a několika zemí po celém světě. Celý proces obnovy byl dlouhý a náročný, ale nakonec se podařilo dokončit v roce 2004.

Ramsko jezero 

Dalším krásným místem v Bosně a Hercegovině je Ramsko jezero, které je obklopeno úchvatnou krajinou a nabízí mnoho příležitostí k relaxaci, rekreačním aktivitám a rybolovu. Když je v jezeře málo vody, vytvoří se na něm poloostrovy kam se dá dojet autem.

Národní park Una a průzračně čistá řeka Una

Národní park Una se nachází v západní části Bosny a Hercegoviny, poblíž hranic s Chorvatskem. Park je pojmenován po řece Una, která zde protéká. Park je známý svou neuvěřitelnou přírodou, která se skládá z divokých řek s průzračně modrou vodou, kaskádových vodopádů, malebných jezer a hustých lesů. Kromě toho je park domovem mnoha druhů zvířat, jako jsou medvědi, vlci, losi a mnoho dalších.

Vodopád Štrbački Buk 

Pokud se vydáte na výlet po řece Una, rozhodně nevynechejte návštěvu Štrbački Buk. Kam se dostanete z malého města Orašac podél řeky. Tento kaskádovitý vodopád se nachází v údolí řeky Una a je známý svým krásným výhledem a malebným okolím. Vodopád je vysoký až 24 metrů a nabízí úchvatný výhled na okolní krajinu.

Pro nás je Bosna a Hercegovina země, která nám zanechala v paměti úžasné vzpomínky a zážitky, na které už nikdy nezapomeneme!

Řeka Buna - Vrelo Bune

Řeka Buna pramení v pohoří Zelengora a teče údolím Herzegoviny, kde se v Mostaru vlévá do řeky Neretvy. Její pramen určitě stojí za návštěvu, jako další jedno ze zajímavých míst BiH. Pramen řeky Buna se nachází v tajemném a romantickém zákoutí u starobylého kláštera Blagaj.

Klášter Blagaj - Blagaj Tekija 

Klášter je postaven u pramene řeky Buna a je považován za jednu z nejvýznamnějších středověkých památek v Bosně a Hercegovině. Klášter byl postaven na začátku 15. století a v průběhu své historie byl využíván jak k náboženským účelům, tak i k ochraně a obraně města Mostaru.

Vodopády Kravica

Vodopády Kravica jsou dalším ohromujícím přírodním úkazem, který stojí za návštěvu. Tyto vodopády se nacházejí v blízkosti města Ljubuški a jsou jedním z nejnavštěvovanějších turistických míst v Bosně a Hercegovině. Vodopády mají výšku až 25 metrů a vytvářejí malé jezírka, kde se můžete v létě osvěžit.

Příprava na jízdu

Plánujte si trasy dopředu a zkontrolujte si aktuální informace o stavu silnic, dálnic a zpoplatněných úseků. 

Některé silnice mohou být v horším stavu a mohou vyžadovat opatrnou jízdu. Zkontrolujte si potřebné dokumenty, jako jsou například platné řidičské průkazy, cestovní pasy, doklady, pojištění a technický průkaz vozidla. 

Peníze a platby

Většina obchodů a restaurací přijímá hotovost v bosenských markách (BAM) a kreditní karty.

V některých menších městech a venkovských oblastech se však může stát, že budete muset platit v hotovosti. Je také dobré mít na paměti, že kurzy směny mohou být v různých místech odlišné, takže je dobré porovnat ceny a výměnu provádět u ověřených  směnáren.

Jak se vaří na Balkáně?

Balkánská kuchyně je známá svou chutí a rozmanitostí. Bosna a Hercegovina, jako jeden z balkánských států, má své jedinečné pokrmy, které jsou stále oblíbené po celé oblasti. Mezi nejpopulárnější jídla patří čevapi, pljeskavica, baklava a výborné kafe. Ale určitě stojí za to ochutnat i méně známá jídla, jako je například syrnica. Tento sýrový koláč je typický pro balkánskou kuchyni a jeho cena je obvykle velmi přijatelná. Pokud se vydáte na cestu po Balkáně, nezapomeňte ochutnat místní speciality a vychutnat si lahodné jídlo a pití za skvělé ceny.

Navštivte Bosnu a Hercegovinu a zažijte nezapomenutelnou kombinaci kulinářských lahůdek, historických památek a překrásné přírody.