Rumunsko Transfăgărășan: Jedna z nejkrásnějších silnic světa

18.04.2024

Tato impozantní silnice má mnoho jmen Transfagarašská magistrála, Highway Transfagarašan nebo také silnice č. DN7C. Nachází se v pohoří Făgăraș, které je jedním z nejvyšších horských masivů v Rumunsku. Trasa je pozoruhodná svými malebnými výhledy, serpentinami a dramatickými horskými scenériemi. Vice o tom, jak se na tuto cestu připravit a co očekávat se dočtete v článku níže.

Transfagarašan a její zimní uzavírka

Ideální vhodná doba na tento výlet je mimo zimní období kvůli uzavírce a náročným povětrnostním podmínkám a sněhu. Transfagaraš je obvykle uzavřena od řijna do května, kvůli bezpečnostním důvodům. Během zimních měsíců je přístup k silnici úplně uzavřený kvůli mrazivým teplotám, silnému sněžení a riziku lavin.

Takže ideální návštěva Transfagarašské magistrály je v období od začátku června do konce září, ale i tak pozor na počasí. Dole pod pohořím mohou být teploty kolem 25°C a na vrcholku i kolem 10°C.

Zde je dalších pár tipů, co vidět v Rumunsku.

Příprava na cestu pohořím Fagaraš a silnici Transfăgărăș

Když bude mít štěstí potkáte i medvědy
Když bude mít štěstí potkáte i medvědy

Zajištění dostatečného množství paliva

Před odjezdem se ujistěte, že máte dostatek paliva pro celou trasu. Cestou nahoru nejsou žádné benzínové stanice a věřte, že auto má jinou spotřebu když jede 30 km do prudkého kopce.

Mějte auto v technicky dobrém stavu

Nezapomeňte prověřit technický stav vašeho vozidla před odjezdem. Zkontrolujte pneumatiky, brzdy, olej a další důležité součásti. Jízda po horských silnicích vyžaduje spolehlivé auto, které zvládne náročnější podmínky.

Zásoby jídla a vody

Připravte si zásoby jídla a pitné vody, zejména pokud plánujete dlouhý výlet. V horských oblastech nemusí být snadné se zastavit pro občerstvení, takže mít s sebou dostatek potravin a tekutin je klíčové.

Nabitý fotoaparát a mobil

Transalpina nabízí nádherné výhledy a scenérie, které stojí za zachycení. Ujistěte se, že máte s sebou dostatečně nabitý fotoaparát nebo mobilní telefon s dobrou kamerou, abyste mohli zachytit krásu této úchvatné krajiny.

Transfagaraš v Rumunsku a její mapa

Celá trasa Transfagaraš
Celá trasa Transfagaraš

Celková délka Transalpiny činí asi 146 kilometrů a překonává významné horské průsmyky a horská údolí. Během této trasy se řidiči dostanou až do nadmořské výšky přes 2150 n.m, což z Transalpiny činí jednu z nejvyšších horských silnic v Rumunsku.


Parkování na Transfăgărășan

Placené parkování

Placené parkoviště u jezera Bâlea, které je jedním z nejpopulárnějších turistických cílů na Transfagaraš, jsou k dispozici oficiální parkoviště. Zde můžete očekávat placené parkování s různými cenovými tarify.

Placené parkoviště a stánky nahoře u jezera Balea
Placené parkoviště a stánky nahoře u jezera Balea

Parkovaní zdarma

Dá se parkovat i mimo oficiální parkoviště. Můžete setkat s možností parkování podél silnice nebo na okrajích cest. Tato možnost je obvykle zdarma, ale může být nebezpečná, zejména pokud se jedná o úzký kousek silnice.

Parkování podél cesty je zdarma
Parkování podél cesty je zdarma

Trocha zajímavé historie o vzniku Transfagarašan

Její historie sahá až do dob druhé světové války, kdy byla postavena za účelem strategického spojení mezi oblastmi Transylvánie a Valašska. Tato horská silnice byla vybudována během vlády Nicolae Ceaușescua v 70. letech 20. století. Původně měla sloužit jako vojenská cesta, která by umožnila rychlý pohyb vojenských jednotek v případě potřeby, zejména v této horské lokalitě.

Práce na výstavbě Transalpiny byly velmi náročné a nákladné. Inženýři a dělníci čelili obrovským technickým výzvám, včetně práce v extrémních horských podmínkách a často nepříznivém počasí. Výstavba zahrnovala vyhloubení serpentin, vybudování mostů a tunelů a rozsáhlou terénní úpravu. Po dokončení výstavby se Transalpina stala jedním z nejvýznamnějších inženýrských úspěchů v Rumunsku a symbolizuje odvahu a odhodlání lidí překonávat přírodní překážky.

Na závěr o tomto výletu po nejkrasnější silnici světa

Na závěr bychom určitě chtěli doporučit tuto neuvěřitelnou cestu po Transfagarašské magistrále v Rumunsku. I když jsme se snažili vyjádřit její kouzlo a krásu v tomto článku, skutečný zážitek z jízdy po této horské silnici DN7C se nedá snadno popsat slovy.
Pohoří Fagaraš z dálky
Pohoří Fagaraš z dálky


Prožití toho, jak se vaše auto nebo motorka vine serpentýnami mezi vrcholky hor, a jak objevujete nádherné vodopády, jak se ocitnete v srdci rumunských Karpat, je zážitek, který zůstane v paměti navždy. Transfagarašská magistrála není jen cesta, je to dobrodružství plné překrásných scenérií a emocí, které nelze dosáhnout jinde.