Co vidět v Albánii a co zažít: Nezapomenutelné dobrodružství 

16.02.2023

K tomu, co vidět v Albánii a zažít se hodí znát pár užitečných rad a tipů, jakož i praktické informace o cestování po zemi obytným autem. A můžete v klidu vyrazit po své vlastní ose obytňákem nebo karavanem si cestu podle vašich představ. Určitě je dobré mít cestu trochu naplánovanou dopředu, když cestujete s dětmi a mít i nějaký základní cíl cesty. Další důležité informace o Albánii se dozvíte v tomto článku! 


Free camping v Albánii: zdarma a svobodně

Albánie je skvělou destinací pro free camping v obytném autě. Země nabízí širokou škálu možností, od divokého kempování v horách až po kempování u pláží.

  • Většina kempů v Albánii je cenově dostupná, se základním vybavením jako jsou sprchy a záchody. Je však snadné najít místa k free campingu, a to jak v přírodě, tak ve městech a vesnicích.
  • Pokud plánujete kempovat v horách, mějte na paměti, že některá místa mohou být nebezpečná a je třeba být opatrní a mít sebou i potřebné vybavení na takové cestování. Je vždy lepší mít s sebou mapu nebo GPS a vědět, kde se nacházíte. Silnice v horách mohou být v některých místech i špatně sjízdné a nebo sjízdné jen pro auta s pohonem všech čtyř kol.
  • Kempování na plážích je snazší a bezpečnější, ale mějte na paměti, že některá místa mohou být přeplněná v sezóně hlavně ty víc turistická. Je vždy lepší přijet brzy ráno nebo pozdě večer, abyste si mohli vybrat nejlepší místo pro odpočinek. A nebo si najít nějaké mimo turistické oblasti, kde si budete užívat klidu.
  • V Albánii není potřeba rezervovat místo předem a lze kempovat kdekoliv, kde to zákon dovoluje. Dobré místa pro kempování najdete třeba v aplikaci park4night. Je však vhodné respektovat místní zvyky a tradice a vyhnout se kempování v blízkosti obydlí nebo svatostánků. My se řídíme pravidlem na cestách co si přivezeš to si taky odvezeš.

Obecně platí, že Albánie je skvělou destinací pro free camping, a to jak pro zkušené kempaře, tak pro ty, kteří to zkoušejí poprvé. 

Albánská kuchyně: tajemství lahodných chutí Balkánu

Albánie je země s bohatou kuchyní, kde se mísí vlivy různých kultur. Naleznete zde pokrmy založené na rybách. My jsme si oblíbili z ryb levrek a kocë. Další albánské pokrmy jsou třeba tave krapi nebo tave pule, stejně jako tradiční pokrmy z masa, jako jsou cevapi nebo qofte.

A hlavně tedy speciality z grilu, ke kterým se často podává jako příloha zeleninový salát a bílé pečivo. Mezi oblíbené pokrmy patří také bylinkami a kořením ochucené těstoviny, jako jsou třeba të fërguar.

Nápoje jsou také důležitou součástí albánské kuchyně. K dispozici jsou různé druhy místních piv a vín, stejně jako tradiční nápoj raki, který se vyrábí z hrušek nebo jablek. Takže taková jejich místní pálenka.

Co se týče cen, jídlo a pití v Albánii je celkově levné. Můžete si pochutnat na vynikajícím jídle v restauraci za cenu kolem 150-250 Kč za osobu, nebo nakoupit suroviny na trhu nebo v marketu za příznivé ceny a vařit si sami. Pití je také cenově dostupné, pivo se dá koupit v průměru za 35 Kč, a víno za 120-250 Kč za láhev.


Poloostrov Shetaj na severu Albánie
Poloostrov Shetaj na severu Albánie
Kousek od Himare pláž Gjiri i Akuariumit kam se dá dojít pěšky
Kousek od Himare pláž Gjiri i Akuariumit kam se dá dojít pěšky
Pohoří na jihu Albánie
Pohoří na jihu Albánie

Ideální tip na výlet: Syri i Kalter nebo-li Modré oko Albánie

Syri i Kalter nebo-li Modré oko Albánie je skvělý tip na výlet v Albánii. Tento přírodní zázrak se nachází v srdci země, nějakých 25 km od města Saranda. Je to pramen s křišťálově čistě modrou vodou, která má něco kolem 5-10°C a tryská ze skalního útvaru.

Doporučujeme vyrazit na takový výlet hned brzo ráno, v sezoně zde bývá hodně lidí. Kousek od pramenu se nachazí parkoviště a restaurace nad tekoucí řekou, kde si můžete dát místní speciality, a nebo něco dobrého k pití.
Byli jsme zde ohromeni tím, jak čistá voda byla. Způsob, jakým odrážela okolní stromy a hory, poskytoval dokonalý výhled a klid pro relaxaci. Zvuk tekoucí vody byl neuvěřitelně uklidňující. Celkově vzato, Modré oko je nezbytnou destinací pro každého cestovatele, který objevuje Alb
ánii.


Rady a tipy na cesty po albánských silnicích

Albánie je krásná země plná překrásných scenérií, historických památek a přátelských lidí, která se skvěle hodí pro cesty obytným autem. Abyste si co nejvíce užili vaši cestu, zde jsou některé rady a tipy.

Připravte se na špatné silnice

Albánie má často špatně udržované silnice, takže se ujistěte, že máte kvalitní pneumatiky, dostatečně silná světla a dost paliva v nádrži na delší přejezd.

Buďte opatrní při jízdě

Albánci často nerespektují dopravní pravidla, takže si buďte jistí že, při průjezdu hlavním městem platí pravidlo "kdo má klakson ten má přednost". Dávejte si proto pozor na ostatní účastníky silničního provozu. 

Zajistěte si dobrou mapu nebo GPS

Albánie má často špatně označené cesty, takže se ujistěte, že máte dobře aktualizované mapy nebo GPS, abyste se mohli dostat tam, kam potřebujete co nejpohodlněji.

Nechte si dostatek času na cestu

Silnice v Albánii nepatří mezi ty nejlépe udržované, spíše naopak, takže si nechte dostatek času na cestu, abyste se vyhnuli stresu. A vždy si před cestou z místa na místo připravte cíl cesty, než nastavovat GPS za jízdy, to se nám osvědčilo. 

Proč navštívit Ksamil v Albánii

Ksamil je malebné albánské letovisko na jihu země, které láká návštěvníky svou nádhernou přírodou, čistými plážemi a historickými památkami. Zde je několik důvodů, proč stojí za to navštívit Ksamil:

  • Ksamil je známý svými úchvatnými plážemi s tyrkysovým mořem a jemným bílým pískem. Pláže jsou čisté, krásné a ideální pro relaxaci. 
  • Tento region je známý svými malými ostrůvky, které jsou v dosahu plavání nebo krátké plavby. Ostrovy nabízejí možnost zkoumání nedotčené přírody a skvělé místo pro piknik a také potápění. 
  • Ksamil se nachází v okolí národního parku Butrint, který nabízí bohatou faunu a flóru. Pro milovníky přírody a turistiky je to ideální místo s krásnými výhledy na moře.


Ksamil pláž
Ksamil pláž

Nakonec pár zajímavých informací o Albánii

Albánie je malá země nacházející se v jihovýchodní Evropě, sousedící s Černou Horou, Kosovem, Severní Makedonií a Řeckem. Jeho hlavním a největším městem je Tirana. Albánie má přibližně 2,9 milionu obyvatel a jejím úředním jazykem je albánština. Země má rozmanitou geografii s pobřežím Jaderského a Jónského moře a hornatým vnitrozemím. Albánie má bohatou historii a kulturu s vlivy z Evropy i Středního východu. Země prošla v posledních letech významnými ekonomickými a politickými změnami, včetně vstupu do NATO v roce 2009 a zahájení jednání o členství v Evropské unii. 

Albánie je krásná země plná historie a kultury, tak se prosím snažte respektovat místní zvyky a tradice.