Výlet na Drákulův hrad Bran v Rumunsku

17.06.2024

V Rumunsku už jsme byli po čtvrté a říkali jsme si, že jsme ještě navštívili tak světově známý Drákulův hrad Bran, o kterém už jsme viděli spousty filmů a slyšeli o něm už několikrát. A teď byl konečně ten správný čas. Bylo to i tak trochu spontánní rozhodnutí na cestě po Rumunsku. Ale jak se říká, taková rozhodnutí jsou někdy nejlepší.

Pohled jedné z věží na nádvoří hradu
Pohled jedné z věží na nádvoří hradu

Kde najdete v Rumunsku Drákulův hrad

I když je údajně Drakulových hradů po Rumunsku několik, tak tento je jednoznačně nejznámější, nejvíce zachovalý a nejvíce navštěvovaný. Drákulův hrad v Rumunsku najdete kousek od města Brašov. Cestou z Brašova po silnici č. 73 asi 25 km směrem na jihozápad, ve stejnojmenném městě Bran. Hrad je dominantou města a velkým turistickým lákadlem pro všechny věkové kategorie.


Filmový hrabě Drákula
Filmový hrabě Drákula

Proč navštívit Drákulův hrad Bran

Hrad je impozantním příkladem středověké architektury s gotickými, renesančními a barokními prvky. Procházka jeho nádvořím a chodbami vás přenese zpět do historie stejně, tak jako malý skanzen který se nachází pod hradem v parku.

Hrad je úzce spojen s legendou o hraběti Drákulovi, což přitahuje spousty turistů a hlavně milovníky hororu a gotického románu Brama Stokera. I když historická postava Vlada III. Drákuly zde, pravděpodobně nikdy nežil, hrad je s jeho příběhem neodmyslitelně spjat.

Panovníci hradu Bran
Panovníci hradu Bran
Nádvoří hradu
Nádvoří hradu

A proto získal tu pověst ona pravého Drákulova hradu. Na nádvoří hradu v krásném přírodním parku se často konají různé kulturní akce, výstavy a festivaly, které obohacují zážitek návštěvníků a přibližují rumunskou kulturu a historii.

Úzká chodbička mezi patry hradu Bran
Úzká chodbička mezi patry hradu Bran

Kolik se platí za vstupné na Drákulův hrad a jaká je otevírací doba

Vstupné na hrad se platí ještě před vstupem do zahrady pod hradem. Dospělá osoba platí 70 LEI, což je necelých 350 Kč, a děti ve věku od 7 do 18 let platí 20 LEI, tedy něco kolem 100 Kč. Otevírací doba hradu a zahrad je denně od 9:00 do 18:00, ale mimo sezónu se může lišit.

Zde jsou oficiální webové stránky hradu Bran.

Malé upozornění: Do hradu se nesmí s kočárkem, ale u vstupu je zdarma úschovna kočárků. Prohlídka hradu probíhá jednosměrně kvůli úzkým uličkám a velkému náporu turistů, zejména v sezóně.


Pohled na hrad ze zadní strany
Pohled na hrad ze zadní strany
Malý skanzen v areálu hradnu Bran
Malý skanzen v areálu hradnu Bran
Jeskyně "Valea Cetatii Cave"
Jeskyně "Valea Cetatii Cave"

Návštěva Hradu Bran a jeho okolí

V areálu hradu Bran se nachází i přírodní park s restaurací a upravovaným rybníkem, ideální místo k odpočinku a občerstvení. Samotné městečko Bran je dost turistické hlavně tedy v letní sezóně, kdy jsem přijíždí turisté aby obdivovali krasy hradu, kde údajně žil i samotný hrabě Drákula. V okolí Branu je i několik zajímavých vyhlídek třeba vyhlídka zvaná "Belveder".

Dinosauří park v Rasnově "Dino Parc Râșnov"

Dino Parc Râșnov je zábavní a naučný park pro rodiny s dětmi je kousek od Râșnovské pevnosti, která se nachází přibližně 15 km od hradu Bran. Dino park je rozložen na ploše 4 hektarů. Park nabízí jeho návštěvníkům procházku mezi více než 120 vědecky ověřenými modely dinosaurů v životní velikosti, restauraci, tématické dětské hřiště a mnoho dalších interaktivních zón. Je to idealni tip pro rodiny s dětmi i při návštěvě hradu Bran.

Jeskyně "Valea Cetatii Cave"

Tato úžasná jeskyně se nachází kousek od Dinoparku Râșnov. Jeskyně je, známá pod názvem Valea Cetății a je fascinujícím přírodním úkazem v Rumunsku. Nachází se zhruba 15 km od známého hradu Bran a je oblíbeným cílem turistů kvůli své nádherné vápencové formaci, stalaktitům a stalagmitům. Jeskyně je snadno přístupná a nabízí organizované prohlídky s průvodcem, které umožňují návštěvníkům prozkoumat její úžasné podzemní prostory a zákoutí.

Drákulův hrad v Rumunsku a co o něm vypráví legendy

Vlad III, známý také jako Vlad Napichovač, byl valašský kníže v 15. století, proslulý svou krutostí a metodami, včetně narážení svých nepřátel na kůly. Vlad se narodil v roce 1431 a zemřel v roce 1476. Jeho přezdívka "Drákula" údajně pochází z přezdívky jeho otce, Vlada II. Draka, který byl členem Dračího řádu.

Hrad Bran se stal známým jako Drákulův hrad zejména díky Stokerovu románu "Dracula", vydanému v roce 1897. Ačkoli Stoker nikdy nebyl v Transylvánii, inspiroval se pověstmi o Vladovi III. a transylvánskými legendami. Román popisuje Drákulu jako upíra, který žije v opuštěném hradě v Transylvánii a cestuje do Anglie, aby šířil svou nesmrtelnost.

Také se říká, že Vlad III uzavřel smlouvu s ďáblem aby chránil svůj rod, před nepřáteli. Jako tomu bylo ve filmu z roku 2014 Drákula: Neznámá legenda.


Strašidelný dům
Strašidelný dům
Rybník v parku pod hradem
Rybník v parku pod hradem
Pohled na hrad z přední strany
Pohled na hrad z přední strany
Vlad III
Vlad III
Jedna z komnat hradu Bran
Jedna z komnat hradu Bran
Cesta k hradu Bran
Cesta k hradu Bran

Závěr o výletu v Transylvánii na Drákulův hrad

My jsme zde byli v letní sezóně ubytování v kempu s příznačným názvem Vampire Camp. V městečku Bran, u hradu a jeho okolí je spousta aktivit a zábavy pro celé rodiny. 

Ať už jde o výhledy na hrad, spoustu restaurací, zábavní park pro děti, místní jarmark, skanzen nebo strašidelný dům, určitě to stojí za výlet plný legend, záhad, historie hradu Bran a jeho okolí.

Park pod hradem
Park pod hradem